• Dzień Języków Obcych

•   European Day of Languages, czyli międzynarodowe święto, ustanowione z inicjatywy Rady Europy w 2001 roku jest obchodzone w całej Europie corocznie 26 września. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej.

W naszej szkole Dzień Języków Obcych obchodziliśmy w środę 28 września. Podczas występu przygotowanego przez młodzież klasy 8 wraz z nauczycielkami języka niemieckiego i języka angielskiego panią mgr Joanną Orzeł oraz panią mgr Joanną Wojtyna byliśmy świadkami turnieju wiedzy w którym zmierzyli się ochotnicy z klas 7 i 8. Młodzież odpowiadała na różne pytania wymagające wiedzy na temat krajów Unii Europejskiej. Po dogrywce zwycięzcami okazała się drużyna niebieskich w składzie Sebastian Orzeł i Sławomir Filipowicz z klasy 7. Następnie Pani Dyrektor mgr Agata Greń wręczyła nagrody zwycięzcom konkursów z języka angielskiego przeprowadzonych w ostatnim tygodniu.

W konkursie plastycznym dla klas 0-3 zwycięzcami zostali:

1.miejsce Milena Orzeł z klasy 3

2. miejsce Karolina Dudek z klasy 1

3. miejsce Róża Tokarz z klasy „0”

Wyróżnienia otrzymali Szymon Dudek z klasy 1, Piotr Krzyżak z klasy 3 oraz Magdalena Filipek z klasy 3.

W konkursie „Muzyczne Dyktando z Języka Angielskiego” najlepsi okazali się:

1. miejsce Aleksandra Rosiek z klasy 5
            2. miejsce Maksymilian Pławecki z klasy 8
            3. miejsce Karolina Krzyżak i Natalia Pławecka z klasy 8

Pani Dyrektor przypomniała wszystkim zebranym jak ważna jest nauka języków obcych i znajomość zwyczajów i tradycji innych państw.

Klasa 8 zaprosiła uczniów i nauczycieli do spróbowania tradycyjnych słodkich przysmaków, które kojarzą się z barwami krajów anglojęzycznych.

Wszyscy we wspaniałych humorach wrócili na kolejne lekcje.

Kolejne święto języków już za rokJ

• SPOTKANIE Z POLICJANTEM

•   Bezpieczeństwo dzieci to temat, który bardzo często poruszamy w naszej szkole. Dlatego 21 września odwiedził nas w szkole pan policjant.

W ramach edukacji w tym kierunku, wszyscy uczniowie klas 0-3 wraz z wychowawczyniami uczestniczyli w prelekcji, którą przygotował dla nas Policjant z Komendy Powiatowej Policji w Limanowej. Podczas spotkania policjant rozmawiał z dziećmi na różne zagadnienia związane z ich bezpieczeństwem: jak bezpiecznie przejść przez ulicę, jak zachować się w razie ataku wściekłego psa, bezpieczeństwo  na rowerze i hulajnogach oraz dowiedziały się dlaczego należy podróżować samochodem w foteliku, dzieci dowiedziały się również jak zachować się podczas kontaktów z obcymi. Szczególnym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyła się prezentacja wyposażenia pojazdu policyjnego, niezbędnego podczas wykonywania pracy.

• Narodowe Czytanie 2022

• Jedenasty raz czytamy

Narodowe czytanie czyli polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury  narodowej,w  której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu, zapoczątkowana w 2012 roku. W 2022 roku jedenasty raz pod patronatem Pary Prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser- Dudy wspólnie czytamy fragmenty „ Ballad i romansów”  Adama Mickiewicza.

Uczniowie klas starszych aktywnie włączyli się  w Narodowe czytanie, które jeszcze bardziej wzmocniło poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie i stało się dla nas wspólnym świętem czytelnictwa. Spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor, odczytując list Prezydenta Rzeczypospolitej  Polskiej wprowadzając nas w świat ballad Adama  Mickiewicza. Następnie przedstawiciele klas  IV- VIII odczytali wybrane fragmenty utworów Adama Mickiewicza: „ Świtezianka”, „Romantyczność”, „ Pierwiosnek”, „ Powrót taty”,  „ Pani Twardowska”. Nasze wspólne czytanie Ballad i romansów Adama Mickiewicza uzmysłowiło nam, iż cechują je niezwykła wrażliwość, wspaniałe wyczucie języka sprawiły, iż ballady i romanse stały się esencją polskiego romantyzmu.

• Witaj! Dzień dobry! To my... Poznajesz nas, nasza szkoło? Wracamy do Ciebie z wakacji....

•   1 września 2022 roku  o godzinie 9.00 zebraliśmy się na uroczystą Mszę Świętą w Kościele Parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żmiącej, którą celebrował  Ksiądz  Proboszcz Marek Wójcik. Następnie uczniowie wraz z nauczycielami przeszli w korowodzie za Sztandarem do szkoły. Potem zebraliśmy się na holu szkolnym i rozpoczęliśmy część oficjalną zgodną z Ceremoniałem Szkoły.

Poczet Sztandarowy wprowadził Sztandar i wspólnie odśpiewaliśmy Hymn Państwowy i Hymn   Szkoły. Następnie Pani Dyrektor naszej szkoły mgr Agata Greń serdecznie przywitała zebranych i przedstawiła organizację roku szkolnego 2022/2023. Kolejnym punktem uroczystości był występ uczniów upamiętniający 83 rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej. Uczniowie podczas montażu poetycko- muzycznego recytowali teksty poetyckie nawiązujące do tematyki wojennej. Na zakończenie wszyscy zebrani uczcili pamięć i złożyli hołd tym, którzy walczyli o to, byśmy mogli być dzisiaj bezpieczni. Ich pamięć uczciliśmy minuta ciszy.