• Ceremoniał szkoły

• Ceremoniał Szkoły Podstawowej  im. Tadeusza Kościuszki w Żmiącej

Uroczystości  szkolne o szczególnym znaczeniu odbywają się zgodnie z  wieloletnią tradycją szkoły i ustalonym ceremoniałem.

Należą do nich:

Inauguracja roku szkolnego, Ślubowanie, Pasowanie na ucznia, Święto patrona szkoły, Pożegnanie absolwentów, Uroczyste zakończenie roku szkolnego.

W czasie ich trwania, a także w czasie akademii z okazji rocznic państwowych, imprez środowiskowych organizowanych przez szkołę obowiązuje strój galowy – białe bluzeczki i koszule, ciemne (granatowe, czarne) spódnice i spodnie.

Najstarsza klasa w szkole wybiera spośród najlepszych uczniów poczet sztandarowy – dwie dziewczynki i jeden chłopiec.

Uczniowie stanowiący poczet sztandarowy ubrani są w strój galowy i przepasani przez lewe ramię biało – czerwonymi szarfami. Stroju dopełniają białe rękawiczki. Poczet sztandarowy wprowadza i wyprowadza sztandar na komendę: „Sztandar szkoły wprowadzić”!

Część oficjalna wymienionych uroczystości odbywa się w obecności sztandaru i rozpoczyna odśpiewaniem hymnu państwowego i  hymnu szkolnego.

Ślubowanie składają uczniowie klasy pierwszej, którzy rozpoczynają naukę w naszej szkole. Po odczytaniu przez dyrektora szkoły roty ślubowania, na hasło: „Do ślubowania!” klękają na prawe kolano, prawą rękę z dwoma wyciągniętymi palcami (wskazującym i środkowym) podnoszą do góry w kierunku sztandaru (rozwiniętego na czas ślubowania) i powtarzają, za dyrektorem, tekst ślubowania.

„  Ślubuję być dobrym Polakiem,

dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły.

Będę uczyć się w szkole jak kochać Ojczyznę,

jak dla niej pracować kiedy urosnę!

Będę się starać być dobrym kolegą,

swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom

i nauczycielom”

Pasowanie na ucznia dotyczy wszystkich uczniów składających ślubowanie. Pasowanie dokonuje się poprzez dotknięcie przez dyrektora szkoły prawego ramienia pasowanego i wypowiedzenie formuły: „Pasuję cię na ucznia Szkoły Podstawowej w Żmiacej. Bądź dobrym uczniem i kolegą.

Uczniowie przyjmują gratulacje dyrektora i wychowawcy, który ich do ślubowania i pasowania przygotował i wspólnie z dyrektorem odbierał ślubowanie i asystował przy pasowaniu na ucznia. Uczniowie przyjęci w poczet uczniów otrzymują z tej okazji ufundowane przez  Radę Rodziców pamiątkowe dyplomy  także upominki od starszych kolegów.

Wręczanie świadectw absolwentom, świadectw  „z paskiem” pozostałym uczniom, nagród, dyplomów, pamiątek ukończenia szkoły odbywa się wobec całej społeczności szkolnej. Wyróżnionym uczniom gratulacje składają dyrektor i wychowawcy.

Po pierwszym semestrze odbywa się uroczysty apel podsumowujący pierwszy semestr, gdzie prezentowane są osiągnięcia szkoły i poszczególnych uczniów, których przedstawiają wychowawcy.

Szczególne osiągnięcia uczniów zostają wpisane do „KSIĘGI PAMIĄTKOWEJ SZKOŁY”.

Uczniowie klasy VIII zostawiają po sobie  pamiątkowe tablo.

Wszystkie pozostałe uroczystości szkolne organizowane są w szkole w oparciu o zasady wzorowej postawy.