• Obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja

• 3 maja 1791 roku uchwalono zasadniczą ustawę rządową zwaną powszechnie Konstytucją Trzeciego Maja. Była pierwszą w Europie, drugą w świecie po Stanach Zjednoczonych.

Konstytucja zwiększała liczebność wojska, poprawiała położenie chłopów, podniosła poziom oświaty, mieszczanom zaś nadała nowe prawa. Wprowadzone przez nią zmiany w prawie polskim były ostatnią próbą ocalenia zagrożonej ojczyzny.

Do dzisiaj stanowi dumę Polaków z jej osiągnięć i otoczona jest należytą czcią oraz szacunkiem. Dla upamiętnienia tych wydarzeń 3 maja obchodzimy święto państwowe.

Przystroiły się wiosennym kwieciem nasze pola i łąki zielone…

Pieśnią swoją radosną, beztroską rozśpiewał się w górze skowronek.

Pachnie ziemia wonią polnych kwiatów, cała świeżą zielenią spowita.

Sztandarami biało-czerwonymi umaiła się Rzeczpospolita.

Stanisław Aleksandrzak „Trzeci Maja”

29 kwietnia 2022 roku w naszej szkole odbył się apel poświęcony 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Montaż słowno-muzyczny przygotowali uczniowie klas 7 i 8.

• Dzień Ziemi 2022

• W latach 70-tych w Stanach Zjednoczonych obrońcy środowiska ogłosili dzień 22 kwietnia Dniem Ziemi. Obchody tego dnia z czasem przyjęły się w innych krajach. W Polsce po raz pierwszy zorganizowano je w 1990 roku. Dziś jest to święto międzynarodowe. Ludzie na całym świecie łącza, się w obronie największego wspólnego dobra - domu całej ludzkości - planety Ziemi.

Przygotowania do Dnia Ziemi w naszej szkole  trwały od pewnego czasu. Powstały listy dla Ziemi, plakaty , pokolorowano i połączono puzzle tworzące plansze na dzisiejsze święto, przygotowano gazetkę. Dzisiaj posprzątaliśmy naszą „ małą Ojczyznę” ,  ubraliśmy się w kolory Ziemi, wzięliśmy udział EKOfestonie, czyli ogólnopolskim festiwalu ekologii w największym plenerze świata czyli w Internecie oraz po długiej dyskusji ustaliliśmy  co warto zrobić dla naszej planety?
            Oto nasze pomysły:
            – ograniczyć nieprzemyślane zakupy, które często przyczyniają się do zwiększenia ilości śmieci,
            – używać wielorazowych toreb podczas robienia zakupów, segregować odpady,
            – wybierać produkty w szklanych i papierowych opakowaniach,
            – ograniczyć spożycie mięsa,
            – zainwestować w butelki i/lub dzbanki z filtrem, co pozwoli ograniczyć nam kupowanie wody w plastikowych butelkach,
            – zanim coś wyrzucimy i kupimy nowe, spróbujmy naprawić sprzęt, ubrania czy narzędzia,
            – wybrać komunikację miejską albo rower zamiast samochodu,
            – zakręcić kran w czasie mycia zębów,
            – korzystać ze zmywarki, dzięki czemu zaoszczędzimy wodę.
             Zapraszamy do obejrzenia albumu fotograficznego.

• Konkurs filmowy „BE.ECO”

•     Konkurs Filmowy dla uczniów szkół podstawowych zorganizowany został przez Fundację Digital University w ramach I edycji projektu edukacyjnego „BE.ECO”.  Celem konkursu było promowanie zagadnień ochrony środowiska oraz postaw ekologicznych wśród uczniów, a także inspirowanie dzieci i młodzieży do głębszego zainteresowania się tematyką ekologii oraz wdrażania zachowań pro środowiskowych w życiu codziennym. W ramach konkursu uczniowie przygotowali krótkie filmy wideo zachęcające do świadomego podejmowania eko działań w domu, szkole oraz w społeczności lokalnej, pokazując jak sami wdrażają te działania w swoim życiu. Ocenie podlegało 110 prac ( prace konkursowe można obejrzeć tu: Prace konkursowe – #Be.Eco (beeco.edu.pl), które zakwalifikowały się do konkursu, a poziom filmów był bardzo wyrównany. Uczestnicy konkursu wykazali się dużą kreatywnością i świetnie sprostali zadaniu.

Naszą szkołę reprezentował  film autorstwa Julii Kuśnierz, Katarzyny Filipek i Kacpra Rośka .
            Wielkie brawa dla wszystkich uczestników konkursu!

• Turnus rehabilitacyjny

• Placówka Terenowa KRUS w Limanowej pragnie poinformować o bezpłatnych turnusach rehabilitacyjnych dla dzieci w okresie wakacyjnym. Turnus trwa trzy tygodnie. Wyjechać mogą dzieci urodzone w latach 2007-2015, mające przynajmniej jednego rodzica lub opiekuna prawnego ubezpieczonego w KRUS.

Wszystkie pozostałe pytania proszę kierować pod numer telefonu 18 337 24 18 wew. 114 – Bukowiec Kazimierz, Janusz Zelek

turnusy dla dzieci 2022.pdf

turnusy dla dzieci 2022_-_zalaczniki.pdf

• Model jaskini krasowej w wykonaniu uczniów klasy 5

•    W ramach lekcji geografii chętni uczniowie klasy 5 Dawid Augustyn, Pawłowski Dominik, Pławecki Kacper, Rosiek Kacper wykonali dowolną techniką model jaskini krasowej. Model pokazuje wnętrze jaskini krasowej, gdzie możemy zobaczyć poszczególne formy krasu oraz nacieki. Z dużą dokładnością zaznaczone zostały stalaktyty, stalagmity oraz stalagnaty.

Gratulujemy pomysłu i kreatywności 😊