• Wczoraj i dziś Gminy Laskowa

          •    29 listopada w Sali widowiskowej GOKSiT w Laskowej odbył się konkurs regionalny , który składał się z dwóch etapów:

            I etap – prezentacja przygotowanych wcześniej prac: Kapliczka nie opisywana w broszurze ” Ocalić od zapomnienia. Kapliczki i krzyże przydrożne w Gminie Laskowa” – lokalizacja, historia, pięć zdjęć.

            II etap – test z wiedzy o Gminie Laskowa.

              Szkołę naszą reprezentowały uczennice klasy VIII: Emilia Firlej i Natalia Pławecka. Przygotowały one prezentację na temat Kapliczki z figurą Matki Boskiej Fatimskiej, która jest szczególnie bliska naszym sercom, bo usytuowana jest obok budynku Szkoły Podstawowej w Żmiącej oraz pisały test wiedzy o Gminie Laskowa. Uczennice zajęły III miejsce.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!                   

          • Bezpieczeństwo przede wszystkim!

          •    W dniu 25 listopada uczniowie klas 5-8 wraz z wychowawczyniami uczestniczyli w prelekcji prowadzonej przez członków Auto Moto Klubu Limanowa na temat udzielania pierwszej pomocy.

               Zajęcia prowadzone są w szkołach w ramach projektu „Bezpieczny powiat limanowski- edycja 2022” , a ich celem  jest podnoszenie świadomości na temat społecznych zagrożeń bezpieczeństwa w wymiarze lokalnym i skutecznych metod ich zapobiegania. Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie poznane na lekcjach podstawowe zasady zachowania w sytuacjach nagłych zdarzeń, wypadków, a także  pod nadzorem specjalistów  wykonać ćwiczenia praktyczne w udzielaniu pierwszej pomocy – resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Na zakończenie uczniowie otrzymali pamiątkowe odblaski, które z pewnością przyczynią się do zwiększenia świadomości uczestnictwa w ruchu drogowym oraz zapewnią bezpieczeństwo.

          • Sukcesy uczniów klasy ósmej

          •    Miesiąc październik upływał pod znakiem konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Krakowie. Uczniowie klasy ósmej chętnie próbowali swoich sił w rozwiązywaniu niełatwych zadań z poszczególnych przedmiotów. Ich wysiłek nie poszedł na marne, gdyż teraz po weryfikacji przez Komisje Etapu Rejonowego wiemy iż nasi uczniowie zakwalifikowali się do kolejnego etapu. Są to:

            Maksymilian Pławecki- Małopolski Konkurs Języka Angielskiego- opiekun mgr Joanna Wojtyna

            Karolina Krzyżak – Małopolski Konkurs z Matematyki (opiekun mgr Katarzyna Jonik), Małopolski Konkurs Języka Polskiego (opiekun mgr Małgorzata Zelek), Małopolski Konkurs Biologiczny (opiekun mgr Marta Augustyn)

            Decyzją Kuratora Oświaty do etapu rejonowego zostali zakwalifikowani również wszyscy uczniowie biorący udział w etapie szkolnym Małopolskiego Konkursu z Fizyki, a więc: Karolina Krzyżak, Maksymilian Pławecki, Natalia Pławecka, Emilia Firlej, Marcin Dudek, Martyna Zelek, Kamil Fordon, Gabriela Rosiek, Tomasz Tokarz, Gabriela Jarecka- opiekun mgr Małgorzata Jaśkiewicz

            Serdecznie gratulujemy wszystkim biorącym udział we wszystkich konkursach- był to wyraz Waszego wysiłku i odwagi, gdyż zadania nie należą do łatwych. Cieszymy się z tego niewątpliwego sukcesu i trzymamy kciuki za Was w kolejnych etapach.

            Powodzenia!!!

             

          • Andrzejki 2022

          •     Andrzejki to ostatnia chwila do wróżb i zabawy tuż przed nadchodzącym adwentem. Z tej okazji w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa, na której oczywiście nie zabrakło również wróżb przygotowanych przez uczniów naszej szkoły. Cieszyły się one ogromnym powodzeniem. Oczywiście wierzymy, że wszystkie się spełnią, a zwłaszcza te dobre. Jeśli ktoś nie zdążył sobie powróżyć to pamiętajmy, że następne andrzejki już za rok. Ulubiona muzyka uczniów i dekoracje sprawiły, że wszyscy poczuli tę niezwykłą atmosferę i cudownie się bawili. Podczas zabawy mieliśmy okazję wykorzystać nowy sprzęt nagłaśniający, który nasza szkoła otrzymała w ramach projektu #Laboratoria Przyszłości.

          • Podsumowanie Konkurus Pieśni Patriotycznej.

          •   Dnia 16.11.2022r. w naszej szkole odbył się Konkurs Pieśni Patriotycznej. Miał on na celu promowanie wartości i postaw patriotycznych. W konkursie w sumie wzięło udział 27 uczestników, którzy zostali podzieleni na dwie kategorie: klasy młodsze  0 – 3 oraz klasy starsze IV – VIII.  Uczniowie zaprezentowali pieśni, które na trwałe wpisały się w historię naszego narodu. 

            Wyniki konkursu:

            Klasy młodsze:

            1. Aleksandra Augustyn – kl. 0, utwór: „Co to jest Niepodległość?”
            2. Ewa Zelek – klasa III – kl. III, utwór: „Taki kraj”, Urszula Zelek – kl. 0 – utwór: „Taki kraj”
            3. Piotr Krzyżak – kl.III oraz Natalia Krzyżak – kl.II – utwór: „Rozkwitały pąki białych róż”

            Klasy starsze:

            1. Patrycja Augustyn – kl. V, utwór: „Ostatni list”, Martyna Zelek – kl. VIII, utwór: „ Jedenasty listopada”
            2. Aleksandra Rosiek – kl.V, utwór: „Ojczyzno ma”
            3. Maja Sieja i Aneta Salamon – kl. IV – „Płynie Wisła…”

            Wyróżnienie otrzymali: Amelia i Hubert Dumana, którzy wspólnie zaprezentowali utwór

             pt. „ Przybyli ułani”.

            Bardzo dziękujemy wszystkim za udział

          • Wizyta w Muzeum Auschwitz-Birkenau

          •     Auschwitz to symbol zła, ale nie tylko symbol. Tam zamordowano więcej niż milion ludzi. Milion Żydów i dziesiątki tysięcy innych! Auschwitz stał się czarną, ciemną otchłanią ludzkiej-nieludzkiej historii. Auschwitz to symbol barbarzyństwa, nieludzkości, rasizmu i ksenofobii. Dziś stanowi cenną lekcję tolerancji, którą starsi uczniowie ze szkół w Krosnej, Sechnej, Żmiącej i Ujanowic wzorowo odrobili…

          • „Szkoła do hymnu”

          •      W dniu dzisiejszym nasza szkoła wzięła udział w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Podobnie jak w ubiegłych latach wspólnie odśpiewaliśmy hymn narodowy w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11.

          • Narodowe Święto Niepodległości

          •   W dniu 08.11.2022, w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 104 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Akademia została przygotowana przez uczniów naszej szkoły, pod opieką pani Katarzyny Gołąb. Apel miał charakter programu telewizyjnego, pt. „Relacje żmiąckie”.  Akademia została uświetniona grą na gitarze, a także wykonaniem piosenek patriotycznych.  Uczniowie przypomnieli, historię naszego kraju począwszy od rozbiorów Polski, przez tragiczną walkę o wyzwolenie, aż do dnia odzyskania przez nią niepodległości.  Dzień 11 listopada 1918 roku, to szczególna data w polskiej historii. W tym dniu naród polski, który przez 123 lata był pozbawiony wolności i własnego państwa, odzyskał niepodległość.  Ta data przypomina nam, również, że wolność raz zdobyta nie jest nam dana raz na zawsze, lecz należy wciąż o nią dbać i stale ją pielęgnować.

          • Dzień Zaduszny

          •   Pamiętając o zmarłych 2 listopada cała społeczność szkolna wzięła udział we Mszy Św., po której udaliśmy się na cmentarz parafialny. Wolontariusze Klubu Wolontariatu rozdali wcześniej zebrane znicze, które zapaliliśmy na znak pamięci o zmarłych. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w Akcję Znicz.

                                                               Szkolny Klub Wolontariatu.