• OSTATNIE POŻEGNANIE

          • Dzisiaj, dnia 23 marca 2023 r. żegnamy na zawsze naszą Koleżankę, Nauczycielkę języka polskiego oraz Wychowawczynię

            Panią mgr Małgorzatę Zelek.

            W naszej szkole uczyła od 1 września 1989 roku. Była z nami do końca. Ostatni raz odpracowała swoje lekcje języka polskiego dnia 8 marca 2023 roku.

            Żegnaj Droga Koleżanko , Nauczycielko i Wychowawczyni.

            Na zawsze pozostaniesz w naszych sercach i pamięci.

          • Dzień Świętego Patryka w naszej szkole

          •    W dniu 20 marca 2023 roku po raz pierwszy w historii naszej szkoły obchodziliśmy radosne święto jakim jest wspomnienie Świętego Patryka , patrona Irlandii- jednego z krajów anglojęzycznych.

            Rozpoczęliśmy od krótkiej inscenizacji, w której uczniowie klasy ósmej przypomnieli legendę o świętym Patryku- o tym, jak za pomocą trzylistnej koniczyny wyjaśnił istotę Trójcy Świętej oraz o wprowadzeniu na irlandzkie ziemie chrześcijaństwa. Uczennice klas 5 i 6 pod kierunkiem pani mgr Jolanty Karpiel przygotowały krótki pokaz tańca irlandzkiego. Następnie pani Dyrektor wraz z nauczycielem języka angielskiego panią mgr Joanną Wojtyna wręczyła nagrody dla biorących udział w konkursach.

            W konkursie na najpiękniejsze nakrycie głowy zwyciężyła Róża Tokarz z klasy „0”, drugie miejsce zdobył Patryk Basta z klasy IV a trzecie Anteta Salamon z klasy IV.  Pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie niespodzianki. Oceniane były oryginalność i staranność wykonania, nawiązanie do symboli irlandzkich, samodzielność wykonania. W konkursie na mapę myśli o Irlandii nie wyłoniono zwycięzcy, ale wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni brawami, pozytywnymi uwagami z zachowania i słodkim poczęstunkiem. Następnie ogłoszono wyniki klasowego konkursu na największą ilość zielonych elementów ubrania. Słodką nagrodę specjalną zdobyła klasa „0”, natomiast I miejsce zdobyła klasa III, II miejsce klasy I i II a III miejsce przypadło klasie V. Zgodnie z obietnicą klasy te zyskały „Dzień wolny od pytania”, czyli wtorek 28 marca.

            Na zakończenie uczniowie klas młodszych mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w fotobudce z Leprechantem, skrzatem kojarzonym z irlandzkim świętem. Wszyscy mogli także zakupić zielone, słodkie ciastka i galaretki przygotowane przez uczennice z klasy 8.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację tego dnia w naszej szkole. Było wspaniale, mamy nadzieję, że to był pierwszy, nie ostatni raz!

          • OSTATNIE POŻEGNANIE

          •   Z ogromnym żalem informujemy, że dnia 21 marca 2023 roku odeszła od nas Nasza Wspaniała Nauczycielka i Wychowawczyni Pani mgr Małgorzata Zelek.

            W naszej szkole pracowała 34 lata. Była nauczycielem języka polskiego i historii. Jej życie to oddanie pracy pedagogicznej i uczniom.  Odejście Pani Małgorzaty Zelek to dla naszej szkoły ogromna strata, smutek i żal.

            Spoczywaj w pokoju Droga Koleżanko, Nauczycielko i Wychowawczyni.

             

            Dyrektor Szkoły, Nauczyciele i Uczniowie

            Szkoła Podstawowa w Żmiącej

          • Dni otwarte w limanowskich szkołach średnich

          •     21 marca- w pierwszy dzień wiosny, po pandemicznej przerwie odbył się dzień otwarty w limanowskich szkołach średnich.

            Ósmoklasiści wraz z wychowawcą panią mgr Joanną Wojtyna  i nauczycielem doradztwa zawodowego panią mgr Agnieszką Bukowiec  mieli okazję zobaczyć „Orkana”- czyli I Liceum Ogólnokształcące im. Wł. Orkana w Limanowej. Uczestnikom zaproponowano ciekawe zajęcia m.in. „Owad na talerzu” z biologii, „Dziwny jest ten świat” z geografii” , a także ciekawe zajęcia na temat pracy i członkowstwa w SKKT. Następnie udaliśmy się do Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Limanowej. W „Mechaniku” uczniowie mogli zobaczyć działanie różnych maszyn, były to ciekawe warsztaty techniczne. Na koniec udaliśmy się do  Zespółu Szkół nr 1 w Limanowej. Goszcząc w “Ekonomie”  uczniowie zapoznali się z kierunkami kształcenia oraz ofertą zajęć pozalekcyjnych. Na kilkunastu stoiskach zaprezentowały się poszczególne typy szkół. Czekało na nich wiele atrakcji: quizy, konkursy, zabawy, gry językowe, degustacje potraw, a nawet pokazy akrobatyczne.

            Mamy nadzieję, że wizyty w limanowskich szkołach przyczynią się do dokonania właściwego wyboru dotyczącego przyszłej ścieżki kształcenia naszych uczniów.

          • Maraton Czytelniczy- etap gminny

          •    Dnia 20.03.2023r. w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki w Laskowej odbył się MARATON CZYTELNICZY. Uczniowie czytali wybrany fragment ulubionej książki oraz wybrany fragment powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Naszych reprezentantów w składzie Mikołaj Krzyżak klasa V, Ernest Skrzypczak klasa VI, Dominik Pawłowski klasa VI, Sebastian Orzeł klasa VII oraz Martyna Zelek klasa VIII do udziału w konkursie przygotowała pani mgr Małgorzata Zelek.

             Organizatorem konkursu była Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Limanowej. Partnerami: Biblioteka Publiczna w Laskowej i Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu Filia w Limanowej. Honorowy Patronat objął: Starosta Limanowski oraz Burmistrz Miasta Limanowa.

            Komisja konkursowa w składzie:

            - Joanna Michalik – dyrektor MBP w Limanowej,

            - Maria Trzupek – instruktor do spraw realizacji zadań Biblioteki Powiatowej,

            - Joanna Zawada – pracownik Starostwa Powiatowego w Limanowej,

            wysłuchała i oceniła 25 uczestników konkursu.

            Chociaż nasi uczniowie nie zakwalifikowali się do kolejnego etapu, zgodnie stwierdzili, że udział w Maratonie był dla nich ciekawym doświadczeniem.

            Życzymy im kolejnych sukcesów!

          • Lekcja Żywej Historii „Jak to Sobieski pod Wiedniem wojował”.

          •   14 marca 2023 roku, w naszej szkole odbyła się żywa lekcja historii pt.: „Jak to Sobieski pod Wiedniem wojował”. Została ona przygotowana przez Agencję Widowisk Historycznych „Arkona” z Torunia. Uczniowie zapoznali się z najważniejszymi wydarzeniami, które miały miejsce za rządów Stefana Batorego, dynastii Wazów oraz Jana III Sobieskiego. Zobaczyli także pokaz walki na szable, a niektórzy z nich mogli poczuć się jak ludzie z tamtego czasu, przymierzając stroje chłopów, szlachciców czy też zbroję husarską.  Na końcu pokazu młodzież wzięła udział w konkursie, polegającym na udzieleniu poprawnej odpowiedzi na pytania dotyczącej omawianej lekcji. Na zwycięzców czekały nagrody, repliki monet bitych za panowania Jana III Sobieskiego. Na zakończenie zajęć wszyscy uczniowie i nauczyciele byli świadkami wystrzału z  bezpiecznej repliki pistoletu z omawianej epoki historycznej.

          • Wyniki Konkursu „Rzemieślnik-Fachowiec okiem młodego człowieka”

          •   W dniu 15 marca zostały ogłoszone wyniki konkursu skierowanego do uczniów klas VI-VIII powiatu limanowskiego. Sukces w tym konkursie odnotowali uczniowie klasy 8- Kamil Fordon (VII miejsce)  oraz Tomasz Tokarz (VIII miejsce). 

            Przedmiotem konkursu było stworzenie rysunku, fotografii lub prezentacji przedstawiających wykonywanie wybranego zawodu rzemieślniczego, zakładu rzemieślniczego lub historii firmy z tradycjami rzemieślniczymi. Organizatorem konkursu był  Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Limanowej.

            W dniu 17 marca 2023 uczniowie odebrali nagrody zdobyte w tym konkursie, a także mieli okazję zobaczyć szkołę-organizatora . Serdecznie gratulujemy!

          • WYRÓŻNIENIE W MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE PLASTYCZNYM

          •  Składamy serdeczne gratulacje naszej uczennicy klasy II Patrycji Salamon, która została wyróżniona w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym pod hasłem: „Przygody Bolka i Lolka” w ramach międzynarodowego projektu czytelniczego „Magiczna Moc Bajek”. W konkursie brało udział 310 placówek oświatowych z terenu całej Polski oraz z zagranicy, na który wpłynęło 625 prac.

                    Życzymy dalszych sukcesów!!!

          • Ciekawa lekcja biologii

          •   Biologii można się uczyć na różne sposoby- uczniowie klas 6 poszerzali swoją wiedzę na temat budowy stawonogów wykonując ich modele.  Należało wykonać, z dowolnych materiałów,  model skorupiaka, owada lub pajęczaka o rozmiarach  od 10cm do 50cm i dołączyć do niego krótki opis. Uczniowie wzorowo wywiązali się z zadania a efekty ich pracy przedstawiają zdjęcia.

          • Konkurs plastyczny "Cuda-wianki z wytłaczanki"

          •    Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w powiatowym konkursie plastycznym zorganizowanym przez SP w Pasierbcu pt. „CUDA-WIANKI Z WYTŁACZANKI”. Celem konkursu było pobudzenie uczniów klas młodszych do kreatywności i twórczego działania oraz ukazanie różnorodnych sposobów wtórnego wykorzystania odpadów. Z naszej szkoły w etapie szkolnym wzięło udział 4 uczniów; Hubert Dumana kl. V, Amelia Dumana kl. I, Krystian Salabura kl. I oraz Patrycja Salamon kl. II. Dziękujemy i życzymy powodzenia w dalszym etapie konkursu.

          • XIV Międzyszkolne Spotkanie Młodych Fizyków i Chemików – pokazy doświadczeń „Dziwy Fizyki i Chemii”

          •     1 marca 2023 roku  uczniowie naszej szkoły: Natalia Pławecka i Maksymilian Pławecki wzięły udział w  XIV Spotkaniu Młodych Fizyków i Chemików pod hasłem „Dziwy fizyki i chemii”, które odbyło się w Zespole Szkolno - Przedszkolnym  w Laskowej. Głównym celem pokazów było ukazanie fascynującego oblicza  chemii i fizyki - nauk zajmujących i pasjonujących młode umysły. Szczególną wartość dydaktyczną miały warsztaty, w trakcie, których uczestnicy sami uczestnicy wykonywali doświadczenia. Pokazy zawierały elementy zabawy, pobudzały wszystkich do myślenia, wyciągania wniosków i stawiania pytań. Nasi uczniowie przepięknie zaprezentowali dwa doświadczenia: „Badanie napięcia powierzchniowego”, „Pasta do mycia zębów dla słonia”. Życzymy im dużo sukcesów i satysfakcji z dalszego eksperymentowania. 

             

             

          •  Gminny Konkurs Fotograficzny: „Zjawisko fizyczne a reakcja chemiczna”

          •    1 marca 2023 roku odbyło się podsumowanie Gminnego Konkursu Fotograficznego „Zjawisko fizyczne a reakcja chemiczna”. Uczniowie klas siódmych i ósmych ze szkół z terenu Gminy Laskowa zgłaszali fotografie z dziedziny chemii: „Zaskakujące barwy korozji” oraz fizyki: „Niezwykłe przypadki odskoku hydraulicznego”. Przedstawiały one zjawiska fizyczne lub reakcje chemiczne, które udało im się zaobserwować w otaczającym świecie. Z naszej szkoły brało udział trzech uczniów z klasy VIII: Natalia Pławecka, Karolina Basta i Emilia Firlej. Natalia zajęła II miejsce, a Karolina otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • Rocznica urodzin patrona szkoły - Tadeusza Kościuszki

          •    Dnia 1 marca w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy urodzin patrona szkoły - Tadeusza Kościuszki. Na początku klasa IV przybliżyła nam bliżej jego postać, dzięki czemu mogliśmy się dowiedzieć, jak wielkim i niezwykłym człowiekiem był sam Kościuszko, dzięki czemu zasłynął i jak wiele poświęcił dla naszej Ojczyzny. Następnie wysłuchaliśmy wiersza pt. „Przysięga”  Marii Konopnickiej w wykonaniu Gabrieli Jareckiej z klasy VIII oraz  klasa III zaprezentowała Krakowiaka do utworu pt. „Krakowiak Kościuszki”. 

          • Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

          •   1 marca 2023 roku, odbyły się powiatowo-miejskie Obchody Narodowego Dnia „Żołnierzy Wyklętych” w Limanowej.  W uroczystości wzięli udział uczniowie naszej szkoły, ale również przedstawiciele władz lokalnych, wojskowi, oraz rodziny żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Po mszy świętej, odprawionej w bazylice w Limanowej, odbył się przemarsz na cmentarz parafialny, gdzie został odczytany apel pamięci, a także zostały złożone znicze na grobach poległych za ojczyznę.