100 LAT DLA NIEPODLEGŁEJ
8 listopada 2018 roku cała nasza społeczność szkolna włączyła się w świętowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Niepodległość to niezależność jednego państwa od drugiego albo po prostu wolność. Ten uroczysty dzień rozpoczęliśmy od zebrania się na szkolnym holu, części oficjalnej, na którą składało się wprowadzenie Sztandaru, odśpiewanie Hymnu Państwowego, a następnie Hymnu Szkoły. Głównym punktem uroczystości była akademia, przedstawiająca dzieje Polski, aż do odzyskania niepodległości w dniu 11 listopada 1918 roku. Pomiędzy scenami z historii Polski uczniowie recytowali i czytali utwory zawarte w Antologii Niepodległości i należące do kanonu polskiej literatury patriotycznej. Inscenizacja wprowadziła nas w nastrój zadumy i nostalgii nad burzliwymi losami naszej Ojczyzny.
Śpiewamy dla Niepodległej
Z okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, 8.11.2018 r. w naszej szkole odbył się Konkurs Pieśni Patriotycznej. Konkurs był przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych. Każda klasa, poczynając od najmłodszych zaprezentowała jeden wybrany przez siebie utwór o tematyce patriotycznej. Następnie jury w składzie: Firlej Renata, Krzyżak Małgorzata, Barbara Zelek ora Pani dyrektor Agata Greń wyłoniło zwycięzców. W kategorii wiekowej I (klasy 0-III) zostały przyznane następujące miejsca: I miejsce – klasa II w utworze „Polskie kwiaty”, II miejsce – klasa „0” w utworze: „Wojenko, wojenko”, III miejsce – kl. I w utworze „Pałacyk Michla” oraz kl. III. w utworze „Przybyli ułani pod okienko”. Natomiast w kategorii wiekowej II (klasy IV-VIII) zostały przyznane następujące miejsca: I miejsce – klasa IV w utworze „I Kadrowa”, II miejsce – klasa V w utworze: „Przybyli ułani pod okienko”, III miejsce – kl. VII w utworze „Rozkwitały pąki białych róż”. Jury przyznało również kl. IV nagrodę specjalną. Gratulujemy wszystkim wykonawcom pięknych występów, a Paniom z Rady Rodziców dziękujemy za pracę w komisji konkursowej oraz za upominki dla wszystkich uczniów.
Wyniki konkursu fotograficznego „Z obiektywem przez Powiat”
W VI edycji Powiatowego Konkursu Fotograficznym pod hasłem „ Z obiektywem przez Powiat” z naszej szkoły brało udział 18 uczniów z klas IV – VIII. Organizatorem konkursu była Miejska Biblioteka Publiczna w Limanowej, a patronem honorowym konkursu był starosta limanowski Jan Puchała. Fotografie wykonane przez uczniów miały przedstawiać osoby, miejsca, obiekty bądź zjawiska związane bezpośrednio z Powiatem limanowskim i oceniane były w dwóch kategoriach: „Człowiek” i „Pejzaż”. Wszystkie prace naszych uczniów zostały docenione i nagrodzone pamiątkowymi dyplomami, a szczególne wyróżnienie otrzymał Dawid Rosiek uczeń klasy V. Serdecznie gratulujemy.
Modele ukształtowania powierzchni (model wzniesienia)
W październiku uczniowie klasy V na lekcjach geografii zdobywali wiedzę na temat ukształtowania powierzchni Ziemi, poznawali barwy hipsometryczne, czyli barwy, dzięki którym możemy odczytać wysokości bezwzględne i względne oraz ukształtowanie powierzchni. Zadaniem domowym (dodatkowym, dla chętnych) uczniów było wykonanie modelu formy terenu z naniesionymi barwami hipsometrycznymi. Uczniowie wykazali się ogromnym talentem plastycznym i wykonali wiele ciekawych prac, które obecnie znajdują się w sali przyrodniczej. Wykonanie tego zadania pozwala uczniom łatwiej pojąć na jakiej zasadzie sporządza się mapy hipsometryczne.
II edycja akcji „Żmiąckie Światełka Pamięci”
"Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą" (ks. Jan Twardowski). Szkolny Klub Wolontariatu zaprosił już po raz drugi uczniów Szkoły Podstawowej w Żmiącej do II edycji akcji „Żmiąckie Światełka Pamięci”. Uczniowie wraz wychowawcami, chcąc uczcić pamięć tych, którzy odeszli, wybrali się na cmentarz parafialny, gdzie wspólnie modlili się za dusze tam spoczywające, zapalili znicze i zwrócili uwagę na groby opuszczone. Okres przed Wszystkimi Świętymi to odpowiedni moment na wspomnienie o tych, którzy odeszli od nas, czas na rozmowy dotyczące szacunku dla zmarłych i odpowiednim zachowaniu się na cmentarzu. Podczas wyjścia na cmentarz wspominano osoby zmarłe zasłużone dla Żmiącej, a zapalone znicze i chwila zadumy były piękną lekcją lokalnej historii i pamięci o zmarłych. Pamiętajmy o naszych przodkach – tak wiele im zawdzięczamy!!!
Podsumowanie akcji „Szkoło Pomóż i ty”
Szkolny Klub Wolontariatu przeprowadził w Szkole Podstawowej w Żmiącej akcję charytatywną organizowaną przez Fundację „Pomóż i Ty”, która działa na rzecz osób niewidomych i niepełnosprawnych. Tegoroczna akcja, stawiała za cel pomoc 15-letniemu chłopcu, który pomimo dziecięcego porażenia mózgowego niweluje wzmożone napięcie mięśniowe poprzez ćwiczenia i rehabilitację. Specjalistyczne rowery, które pomogą chłopcu w stabilizacji chodu to koszt 10 000zł!!! Aby pomóc w zbiórce wystarczyło nabyć „cegiełkę” w postaci pomocy naukowych! Koszt jednej cegiełki to 2zł. Wolontariuszom w naszej szkole udało się zebrać 256zł!!! W imieniu chorych dzieci DZIĘKUJEMY!!!
Święto Zawodów
W dniu 25 października 2018 roku uczniowie 8 klasy wraz z wychowacą spotkali się z rówieśnikami całego powiatu limanowskiego na Święcie Zawodów w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących gdzie mieli okazję poznać różne zawody „od kuchni”. Można było spotkać żołnierzy, kucharzy, mechaników, elektryków, czy usiąść na motorze lub za kierownicą samochodu. Szkoły pokazywały się z najlepszej strony. To wydarzenie miało naocznie wskazać w najbliższym otoczeniu, gdzie młodzi mogą skierować swoje pierwsze kroki, jak planować swoją przyszłość dotyczącą wyboru szkoły ponadpodstawowej.
Spotkanie autorskie w Bibliotece Publicznej w Ujanowicach
22 października 2018 roku uczniowie klasy II i III brali udział w spotkaniu autorskim z Panem Zbigniewem Kołbą, autorem książki „Znajdź mnie i kiedyś odwiedź”. Pan Zbigniew nawiązując do swojego motta zachęcał uczestników do czytania książek, zgłębiania zawartej w nich wiedzy, dawał wskazówki jak się uczyć, żeby się nauczyć. Zwrócił uwagę jak ważną rolę dla prawidłowego rozwoju młodego organizmu pełni odpowiednia ilość snu, zdrowe odżywianie oraz ruch na świeżym powietrzu. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, trafnie odpowiadały na wszystkie zadawane pytania. Spotkanie miało miejsce w Bibliotece Publicznej w Ujanowicach. Serdecznie dziękujemy Pracownikom Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Dzieło Pomocy Dzieciom” za zorganizowanie transportu dzieci.
W dniu 18 października 2018 r. odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania dla uczniów klas 1 - 3 pod hasłem: „Czytamy z Gangiem Słodziaków”. Celem konkursu było inspirowanie dzieci do codziennego czytania, budzenie zainteresowania literaturą dziecięcą, stworzenie możliwości prezentacji własnych umiejętności, porównanie ich z umiejętnościami innych, kształtowanie umiejętności pięknego czytania oraz uczenie rywalizacji w miłej atmosferze. Laureaci kl. 1:- Aleksandra Rosiek- Hubert Dumana. Laureaci kl. 2:- Kacper Rosiek- Julia Kuśnierz- Katarzyna Filupek. Laureaci kl. 3:- Alan Rożek- Sebastian Orzeł.
18 października uczniowie klasy 6-8 pod opieka nauczycieli wyruszyli na pieszą wycieczkę na „Hubertówkę”.Punktualnie o godzinie 8.00 dzieci opuściły szkołę w wolnym tempie podziwiając malownicze jesienne krajobrazy. Po dotarciu na „Hubertówkę” oraz krótkim odpoczynku nasza grupka pomaszerowała na polanę pod Jaworzem, gdzie znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę Beskidu Wyspowego, Pogórza Rożnowskiego, Nowy Sącz, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki i Podgórze Wielickie.Około godziny 13.30 uczniowie bezpiecznie powrócili z wycieczki wyrażając nadzieję na powtórzenie wyprawy wiosną, aby znów móc aktywnie odpocząć, nabierając sił do dalszej nauki w szkole.
Jesienna wycieczka
Dnia 18 października 2018 roku uczniowie klas IV – V wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę pieszą na Oślak w Żmiącej. Wyprawę rozpoczęliśmy o godzinie 8.00 wyruszając sprzed budynku naszej szkoły. Następnie udaliśmy się drogą asfaltową i szlakiem na Szałas do celu naszej wycieczki. Wędrując podziwialiśmy otaczający nas krajobraz polskiej jesieni. Po godzinie dotarliśmy na rozległą polanę, gdzie rozłożyliśmy nasze bagaże. Chwilę odpoczęliśmy i zaczęliśmy przygotowania do rozpalenia ogniska. Cały czas towarzyszył nam śmiech i wyśmienity humor! Po zjedzeniu pysznej kiełbaski, nastąpił czas zabaw ruchowych na świeżym powietrzu. Bawiliśmy się wyśmienicie! Wróciliśmy zmęczeni, ale z uśmiechami na ustach. Warto ponownie wybrać się na taką wędrówkę po rodzinnej miejscowości.
Laureaci konkursu plastycznego „Portret Królowej Elżbiety II”
Zadaniem uczestników konkursu plastycznego przeznaczonego dla uczniów klas 0 – III było samodzielne wykonanie dowolną techniką portretu Królowej Elżbiety II. Przy ocenie prac organizator konkursu brał pod uwagę zgodność z tematem, walory artystyczne, estetykę i pomysłowość uczniów. W grupie zwycięzców znaleźli się uczniowie oddziału przedszkolnego Kacper Firlej i Klaudia Rosiek. Serdecznie gratulujemy.
Owocowy zawrót głowy
W środę 17 października dzieci z oddziału przedszkolnego przygotowały szaszłyki, koktajle i sałatki, a wszystko to z wielu owoców, które przyniosły do szkoły. Najpierw wzbogacały wiedzę na temat owoców krajowych i egzotycznych, poznawały je różnymi zmysłami, zapoznawały się z ich wartościami zdrowotnymi, a następnie ochoczo zabrały się do pracy. Taka forma zajęć pozwoliła im kształtować umiejętność współpracy w grupie oraz nawyki zdrowego żywienia. Było smacznie i wesoło.
ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLASY PIERWSZEJ
Dnia 12 października 2018 r. odbyło się ślubowanie uczniów klasy pierwszej. Na ślubowanie przybyli Rodzice uczniów i zaproszeni goście. Pierwszoklasiści ubrani w odświętne stroje najpierw razem z prowadzącymi uroczystość Przewodniczącym, Zastępcą Przewodniczącego Szkoły i Bajkową Czarownicą musieli wykonać zadania, by uzyskać miano „ucznia”. Następnie złożyli uroczystą przysięgę na sztandar szkoły. Po ślubowaniu Pani Dyrektor przystąpiła do pasowania uczniów. Każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom i legitymację szkolną. Na zakończenie Pani Dyrektor mgr Agata Greń, Ksiądz Proboszcz mgr Marek Wójcik złożyli uczniom i ich rodzicom gratulacje i życzenia wielu sukcesów. Do życzeń dołączyła się Wychowawczyni klasy mgr Paulina Sobczyk oraz koledzy i koleżanki z klas starszych, którzy wręczyli pierwszakom pamiątkowe tornistry ze słodkimi niespodziankami.
Międzynarodowy Dzień Muzyki
Międzynarodowy Dzień Muzyki obchodzony jest na całym świecie w dniu 1 października od roku 1975, zainicjowany przez Yehudi Menuhina, ówczesnego Prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki działającej pod egidą organizacji UNESCO. Głównym celem tego święta jest przedstawienie muzyki w taki sposób, by była kojarzona jako dobro ludzkości oraz promocja muzyków jako tych, którzy tworzą piękno muzyki. tego dnia w naszej szkole w czasie przerw będziemy słuchać ulubionych wykonawców.
SKO
2 listopada gościliśmy w naszej szkole panią Karolinę Garczyńską- pracownicę Banku PKO w Limanowej. Spotkanie to miało na celu uświadomienie uczniom istoty oszczędzania, promowanie gromadzenia pieniędzy w bezpieczny sposób oraz zachęcenie do założenia kont SKO. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w lekcji, a za aktywność dostały gadżety. Edukacja finansowa najmłodszych to wspaniałe, ale i ambitne zadania. Warto promować wśród dzieci ideę mądrego gospodarowania pieniędzmi, gdyż z pewnością zaowocuje to w przyszłości rozważnymi i trafnymi decyzjami finansowymi.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
W piątek 28 września w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Była to akcja edukacyjna, która odbywa się każdego roku w ostatni piątek września. Celem tej akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia. W związku z tym postanowiliśmy wyłonić z każdej klasy Eksperta Tabliczki Mnożenia. Oto oni: klasa III – Sebastian Orzeł, klasa IV – Pławecki Maksymilian, klasa V – Kamila Jesionek, klasa VI- Patryk Pajor, klasa VII – Zuzanna Firlej, klasa VIII - Jakub Rosiek. Wszystkim serdecznie gratulujemy!!!
Wycieczka do Krakowa
W dniu 25 września 2018 r. dzieci z klas I-III uczestniczyły w wycieczce do Krakowa. Punktem docelowym było Centrum Nauki i Zabawy Klockoland gdzie pod opieką animatorów miały możliwość sterowania niezwykłymi robotami za pomocą przycisków i tabletów. Podczas interaktywnego pokazu zdobyły i utrwaliły wiedzę a następnie w części warsztatowej tworzyły własne konstrukcje. Mimo niesprzyjającej aury na zewnątrz spacer Drogą Królewską (m.in. Barbakan, Brama Floriańska, Rynek Główny z Bazyliką Mariacką i Sukiennicami) był dla dzieci wspaniałym przeżyciem dzięki niezwykłemu Przewodnikowi wycieczki Panu D. Bielakowi, który z pasją i humorem opowiadał historię zwiedzanych miejsc.
Narodowe Czytanie w naszej szkole
Dnia 10 września 2018 roku nasza szkolna społeczność kolejny raz uczestniczyła w polskiej akcji społecznej propagującej znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie. W obecnym roku obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą, a powieść Przedwiośnie Stefana Żeromskiego pozwoli przybliżyć nam oświadczenia naszych rodaków sprzed wieku. Ten dzień rozpoczęła Pani Dyrektor, odczytując list Pana Prezydenta, a następnie fragmenty Przedwiośnia czytała Pani Przewodnicząca Rady Rodziców. Potem uczniowie klas IV – VIII z uczuciem prezentowali kolejne fragmenty powieści.
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie