-
DO HYMNU”
Dnia 25 kwietnia 2019 gościliśmy w naszej szkole prof. dr hab. Wiesława Delimata i dr Małgorzatę Chyła z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Celem spotkania był występ uczniów naszej szkoły w ramach ogólnopolskiego konkursu „DO HYMNU” dla szkół podstawowych organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Warunkiem uczestnictwa naszej szkoły w przesłuchaniach konkursowych było wykonanie przez co najmniej połowę uczniów szkoły a cappella 3 utworów – hymnu państwowego i dwóch wybranych spośród ośmiu regulaminowych utworów hymnicznych. Tak więc 42 uczniów wykonało Hymn Państwowy, Odę do radości i Rotę. Serdecznie gratulujemy wspaniałego występu!!!
Spektakl teatralny „Cztery Łapy
Dnia 02 kwietnia 2019 roku uczniowie z klas 0 – III udali się do Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu na spektakl teatralny zatytułowany „Cztery Łapy”, oparty na motywach lektury „Puc, Bursztyn i goście” .Zwierzęcymi bohaterami spektaklu byli Puc i Bursztyn - dwa wiejskie pieski "rządzące" całym podwórzem. Akcja skupiała się na przygodach i spięciach, jakie następują między miejscowymi i przyjezdnymi psami. Jeden z nich, Mikado, tak zasmakował wiejskiego życia, iż uciekł od swej pani i postanowił pozostać na dobre z nowymi przyjaciółmi, Pucem i Bursztynem. Spektakl łączył plan żywy z planem lalkowym. Oprócz aktorów, na scenie można było zobaczyć m.in. kukły i teatr cieni. Między aktorami i widzami nawiązywała się sympatyczna więź. Przedstawienie było źródłem różnorodnych doznań i przeżyć intelektualnych, moralnych, społecznych, estetycznych oraz zabawowych.
DO HYMNU
W dniu 26 kwietnia 2019r nasza szkoła weźmie udział w przesłuchaniach konkursu muzycznego "Do hymnu". Jurorzy wyruszyli do szkół, by wysłuchać Mazurka Dąbrowskiego i dwóch innych pieśni hymnicznych. Do końca maja przesłuchają w sumie 300 szkół, w których zaśpiewa kilkadziesiąt tysięcy dzieci!
„ Starszy czyta młodszemu”
Dnia 29 marca 2019 roku uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej w Żmiącej przeprowadzili kolejną akcję czytania w ramach projektu „ Czytanie jest cool”. Chcąc zachęcić młodsze dzieci do czytania, chętni uczniowie z klasy V czytali klasom 0 – III ciekawe książki z literatury dziecięcej. Spotkanie z książką cieszyło się dużym zainteresowaniem. Zapraszamy do kolejnych akcji, których celem jest rozwijanie zamiłowania do literatury.
IX Powiatowy Konkurs BEZPIECZNY INTERNET
W dniu 28 kwietnia 2019 r uczniowie naszej Zuzanna Firlej i Jakub Rosiek reprezentowali naszą szkołę w IX Powiatowym konkursie Bezpieczny Internet dla uczniów ze szkół Powiatu Limanowskiego. Celem KONKURSU było propagowanie wiedzy na temat bezpiecznego korzystania z Internetu. Uczniowie mieli za zadanie rozwiązanie testu wielokrotnego wyboru. Uczestniczyli również w szkoleniu na temat bezpieczeństwa w sieci. Gratulujemy udziału w konkursie!
Dzień Języków Obcych
Dnia 27 marca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języków Obcych. Głównym założeniem tego święta jest uświadomienie, jak ważna jest w dzisiejszych czasach znajomość języków obcych. Na początku uczestnicy mogli posłuchać zaprezentowanego przez uczennice klasy 7 dialogu w języku niemieckim. Następnie została przedstawiona prezentacja o krajach niemieckojęzycznych, z której uczniowie dowiedzieli się wiele ciekawych rzeczy na temat krajów naszych sąsiadów. Dodatkową atrakcją był quiz dotyczący zaprezentowanych informacji, w którym każdy uczestnik otrzymywał słodką nagrodę. Kolejną atrakcją był koncert piosenek anglojęzycznych. Uczennice: Aleksandra Rosiek, Natalia Rosiek, Julia Rosiek, Dominika Starzyk oraz Karolina Zelek zaśpiewały znane hity. Publiczność mogła podziwiać talenty koleżanek z klas młodszych i starszych. Nad całością czuwali niezawodni konferansjerzy, którzy świetnie radzili sobie z prowadzeniem uroczystości zarówno w języku polskim jak i angielskim.
Mistrz Ortografii 2019
22 marca odbył się w naszej szkole konkurs ortograficzny. Zadaniem uczniów było napisanie dyktanda zawierającego trudności ortograficzne. Uczestnicy konkursu zmagali się w dwóch kategoriach: klasy IV – VI oraz klasy VII – VIII. W kategorii klas młodszych udział wzięło 18 uczniów, natomiast w kategorii klas starszych – 11 uczniów.
Wyniki konkursu prezentują się następująco:
Klasy IV – VI: Szkolnym Mistrzem Ortografii został Oliwier Kołodnicki, drugie miejsce zdobył Filip Dziekan, a trzecia lokata przypadła Marcinowi Orłowi. Wyróżnienia osiągnęli: Emilia Firlej, Maksymilian Pławecki i Krzysztof Puchal.
Klasy VII – VIII Pierwsze miejsce i tytuł Mistrza zdobyła Zuzanna Firlej, drugie miejsce – Arkadiusz Orzeł, natomiast trzecia nagroda powędrowała do Justyny Zelek. Serdeczne gratulacje!
Powiatowy Konkurs Recytatorski „Limanowski Kalejdoskop Słowa i Obrazu”
21 marca w Światowy Dzień Poezji w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej odbyła się uroczysta gala podsumowująca konkurs recytatorski „Limanowski Kalejdoskop Słowa i Obrazu” połączona z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród laureatom. Jednym z laureatów był uczeń naszej szkoły Dominik Pawłowski z kl. II, który zajął III miejsce. W konkursie, który odbył się 4 marca 2019 r. wśród ponad stu uczestników wysoki poziom recytatorski zaprezentowały również dwie nasze uczennice: Julia Kuśnierz kl. II. oraz Katarzyna Filipek kl. II. Kunszt recytatorski oceniało jury w składzie: Jadwiga Marzec (autorka utworów dla dzieci, poetka), Marzena Ciuła (aktorka, wokalistka), Paulina Ablewicz (kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Sączu – filia w Limanowej).
Wszyscy uczestnicy zasługują na słowa uznania i gratulacje.
Serdecznie dziękujemy Panu Krzysztofowi Kuśnierzowi oraz Pani Ewie Pawłowskiej za zorganizowanie transportu dzieci na Konkurs w dniu 4 marca oraz Galę Podsumowującą Konkurs w dniu 21 marca, które odbyły się w Miejskiej Bibliotece w Limanowej.
Gminny Konkurs Ortograficzny
Dnia 14 marca 2019 roku przedstawiciele naszej szkoły Zuzanna Firlej, Arkadiusz Orzeł uczestniczyli w Gminnym Konkursie Ortograficznym, który odbył się w budynku Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Ujanowicach. Celami przeprowadzonych zmagań ortograficznych były: dbałość o piękno języka polskiego, propagowanie idei poprawnej pisowni, motywowanie uczniów do doskonalenia własnych umiejętności w zakresie ortografii. Nasi uczniowie wykazali się wysokim poziomem umiejętności w zakresie pisowni ortograficznej, Arkadiusz zajmując dobre miejsce, a Zuzanna zdobywając III miejsce wśród uczestników konkursu. Gratulujemy i zapraszamy za rok.
Warsztaty edukacyjne – uczymy przez zabawę!
13 marca w naszej szkole odbyły się warsztaty edukacyjne doświadczeń z zakresu fizyki. Uczniowie mieli okazję wykonać samodzielnie kilka eksperymentów takich jak: „Lustro, a ty”, „Światło, a rzeczywistość”, „Niewidzialne promieniowanie”, „Akcja rodzi reakcję”, „Magnetyzm jako niewidzialna siła”. Poprzez dobrą zabawę i doświadczenia uczniowie mogli bliżej zrozumieć zjawiska zachodzące w otaczającym nas świecie.
„Przedwiośnie w naszej szkole”
Uczniowie naszej szkoły z klasy I poczuli lekki powiew wiosny i postanowili założyć klasowy ogródek na parapecie. Każdy przyniósł nasiona i cebulki warzyw lub kwiatów. Sialiśmy i sadziliśmy m.in. szczypiorek, pietruszkę, bratki, żonkile, tulipany, hiacynty oraz maciejkę. Ilość przyniesionych przez dzieci sadzonek przerosła nasze oczekiwania dlatego upiększyliśmy też teren naszej szkoły sadząc kwiaty w doniczkach przed szkołą. Z wielką przyjemnością będziemy pielęgnować nasze ogródki i obserwować ich wzrost. Serdecznie dziękujemy dzieciom i rodzicom za piękne rośliny!!!
„Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato…”
W ramach innowacji pedagogicznej „Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato…” 11 marca klasę I odwiedził kolejny gość - tata Wiktora- Pan Stanisław Augustyn. Dzieci z zaciekawieniem słuchały czytanej przez niego baśni. Składamy serdeczne podziękowania za mile spędzony czas i wprowadzenie nas w świat baśni!
„Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato…”
W ramach innowacji pedagogicznej „Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato…” 6 marca klasę I odwiedził wujek Madzi, Lenki i Wiktorii- Pan Albert Skrzekut. Przeczytał baśń Hansa Christiana Andersena pt. „Calineczka”. Serdecznie dziękujemy za miło poświęcony dzieciom czas!
Poezja ks. Jana Twardowskiego
Dnia 5 marca 2019 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w XVI Powiatowym Konkursie Poezji ks. Jana Twardowskiego. Konkurs zakładał cele; - popularyzacja poezji ks. Jana Twardowskiego - rozwijanie wyobraźni i zdolności literackich - rozbudzenie zainteresowania twórczością ks. Jana Twardowskiego. Uczennica klasy IV, Gabriela Jarecka recytowała wiersz pt. Dlaczego?”, natomiast uczeń klasy VIII Paweł Gołdyn zarecytował fragment prozy pt. „ Nie samym chlebem”. Nasi reprezentanci wykazali się wysokim poziomem umiejętności aktorskich.
Gratulujemy i zapraszamy do kolejnych konkursów
„ Od powietrza, ognia i wojny zachowaj nas Panie. Cieszcie się i dziękujcie Bogu, że żyjecie w takich czasach i nie musieliście tego przeżyć…” Tymi słowami zwróciła się do uczniów 93-letnia Pani Helena Tokarz, która jest jednym z ostatnich, żyjących świadków i jednocześnie ofiar rozprawy komunistów z polskim, powojennym podziemiem niepodległościowym. W poniedziałek 4 marca 2019 r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z historykiem Kajetanem Rajskim, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Kamionce Małej w związku z uroczystościami Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Pan Kajetan przybliżył nam historię „Rycerzy Lasów” jak nazwano uczestników walki o wolną i niezależną Polskę najpierw podczas II wojny światowej, a potem w czasach stalinowskich. Wykład uświetniła swoją obecnością pochodząca ze Żmiącej Pani Helena, którą wraz z rodzeństwem aresztowano za działalność antykomunistyczną i długo przetrzymywano w straszliwych warunkach w więzieniu UB. Ktoś kiedyś powiedział, że „historia jest nauczycielką życia”. My jesteśmy pewni jednego – zrobimy wszystko co w naszej mocy, by pamięć o naszych bohaterach nigdy nie zginęła.
„Dziwy fizyki i chemii”
W Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Laskowej 28 lutego obyło się XII Międzyszkolne Spotkanie Młodych Fizyków i Chemików „Dziwy fizyki i chemii”. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy VII: Zuzanna Firlej, Rosiek Agata i Rosiek Julia. Uczennice zaprezentowały ciekawe doświadczenia z zakresu chemii i fizyki. Gratulujemy występu!
Po zaprezentowaniu doświadczeń nastąpiło również podsumowanie Gminnego Konkursu „Fotografujemy zjawiska fizyczne”. Na konkurs wpłynęło 30 fotografii przedstawiających zjawiska fizyczne. Zostały one wykonane przez uczniów klas 7, 8 i gimnazjalnych z terenu gminy Laskowa. Wyróżnienie w tym konkursie zdobyła Zuzanna Firlej. Gratulujemy!
TY-Dzień Bezpiecznego Internetu
W dniach 11-15 lutego 2018r. obchodziliśmy Tydzień Bezpiecznego Internetu 2019. To już kolejna edycja tej imprezy na terenie naszej szkoły. Działania profilaktyczne podejmujemy przez cały rok, ale szczególnie zintensyfikowane są one w lutym, kiedy to obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu, który w tym roku obchodziliśmy 5 lutego pod „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. Tegoroczna edycja Dnia Bezpiecznego Internetu zachęcała wszystkich do aktywnego uczestnictwa w współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online . Podczas obchodów DBI 2019 organizatorzy chcieli podkreślić istotę współpracy pomiędzy różnymi sektorami przy wspieraniu pozytywnych zmian w sieci. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia. W ramach tego przedsięwzięcia każda klasa podjęła aktywność związaną z przypomnieniem zasad bezpiecznego korzystania z zasobów sieciowych. Dla klas I-III zorganizowano prelekcję pt ”Plik i Folder” a w klasach IV-VIII przeprowadzone zostały zajęcia o tej tematyce.
WALENTYNKI
Ortografia i My
Dnia 6 lutego 2019 roku uczniowie klasy V reprezentowali naszą szkołę w III Gminnym Konkursie Ortograficznym. Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowań uczniów językiem ojczystym, uwrażliwienie na poprawność ortograficzną. Oliwier Kołodnicki i Marcin Orzeł wykazali się wysokim poziomem umiejętności ortograficznych i interpunkcyjnych.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Powered by aSc EduPage